خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
اطلاعیه: سلام خوش آمدید 😍

کشف آثار دوره پارینه سنگی در جزیره قشم

موضوع : موسیقی

پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم دامنه غار تاریخی «خوربس» در جزیره قشم به کشف آثار دوره پارینه سنگی میانی، معماری سنگ‌چین و سفال‌هایی از دوران اسلامی متأخر انجامید.

به گزارش ایسنا، به نقل از  روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیروان محمدی ،قصریان سرپرست پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم غار تاریخی «خوربس» – با اعلام این خبر گفت: این پروژه با هدف کاهش آثار تخریب‌های انسانی در دستور کار قرار گرفت .

او ساخت‌وسازهای غیراصولی، عبور جاده ساحلی و کشاورزی منطقه را از تهدیدات پیشِ روی این محوطه اعلام کرد و افزود: به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم درجه یک و دو محوطه 19گمانه حفر شد که بر این اساس در این گمانه‌ها یافته‌هایی مانند سفال و آثار معماری سنگ‌چین کشف شد، آثاری که به دوران اسلامی متأخر تعلق دارند .

وی با اشاره به قرار داشتن این محوطه در فاصله 10کیلومتری جنوب غرب شهر قشم بیان کرد: آثار دامنه غار تاریخی «خوربس» با وسعتی بیش از 10هکتار از جمله وسیع‌ترین و غنی‌ترین آثار باستانی جزیره قشم به حساب می‌آید.

به گفته محمدی،  بر اساس بررسی‌های سطحی صورت گرفته، قدیمی‌ترین آثار شناسایی شده محوطه، یک مجموعه از دست‌تراش‌های دوره پارینه سنگی میانی است، همچنین علاوه بر آثاردوران پارینه سنگی میانی ، شواهد و آثار دیگری مانند سفال از دوره اشکانی- ساسانی و نیز گورستان در سطح محوطه مورد بررسی و شناسایی قرار گرفتند.

وی افزود: بخش اعظم آثار دامنه غار خوربس که شواهد معماری سنگی به وضوح در سطح آنها قابل رویت است به دوران اسلامی متاخر تعلق دارند  .

بر اساس این گزارش؛ پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم دامنه غار خوربس با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت

۰ تا کنون ثبت شده است
تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "جنوبی ها دات کام" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود. گرافیک و طراحی : پارس تمز